Mini test: Grundig Davio 15-5710 – dobry do kuchni

Davio to jedna z kilku serii telewizorów LCD Grundiga. Ta niemiecka firma znana co prawda od wielu lat nie odniosła sukcesu na rozwijającym się rynku nowoczesnych telewizorów. Nie znaczy to wcale, że ich odbiorniki nie są warte uwagi. Atrakcyjne ceny, całkiem dobra jakość wykonania i obrazu to argumenty za tym aby Grundigowi się jednak przyjrzeć. Ponieważ zagadnienie dużych ekranów gościło w naszym serwisie od dłuższego czasu dziś postanowiliśmy się skupić na najmniejszym (o 15 calowym) z dotychczas testowanych telewizorów, który może okazać się asem z rękawa niemieckiego producenta. Mowa tu o sympatycznym Davio 15-5710.
Grundig Davio 15-5710

Wygląd.

Jasny plastik i niebieska dioda na środku obudowy to niemalże wyczerpująca charakterystyka wyglądu małego Niemca. Wszechobecne kanty i prostota przywodzą na myśl skojarzenia z niemieckimi samochodami co raczej świadczy na plus Grundiga, który mimo niewielkich rozmiarów nie wygląda wcale jak bezradny maluszek. O jego niewielkich rozmiarach przypomina jednak wtyczka antenowa podpięta do jednego z kilku wejść osadzonych na boku obudowy. Do tej pory żaden kabel nie stanowił tak dużego fragmentu całego telewizora jak w tym przypadku. Davio 15-5710 wygląda schludnie mimo, że guziki czy inne elementy obudowy nie są do końca dobrze spasowane.
My jednak powierzchowność niemieckiego LCDeka oceniamy na 4+.

Obraz.

Pod tym kontem ocenilibyśmy Davio jako raczej model do kuchni albo od czasu do czasu do komputera, dlaczego? Matryca tego niewielkiego Grundiga ma rozdzielczość 1024 x 768 co nie czyni z niego jeszcze ekranu HD Ready podobnie jak nie do końca ułatwia obsługę pulpitu komputera, który w dzisiejszych czasach często jest wyświetlany w wyższej rozdzielczości. Podążając tym czysto teoretycznym torem oceniania telewizora ciekłokrystalicznego powinniśmy byli rozczarować się również obrazem telewizyjnym. Dane z katalogu wyglądały bowiem zastraszająco jak na normalny LCD: czas reakcji 16ms, jasność 250 cd/m2, kąty widzenia 100 stopni dla pionu i 120 dla poziomu na telewizorze 26 calowym zapowiadałyby katastrofę. Jak się jednak okazuje tak mały telewizorek zupełnie nic sobie nie robi z jakiś tam katalogów czy innych czasów reakcji i dzielnie wyświetla obraz, który zadowoli każdego widza krojącego aktualnie marchewkę bądź jedzącego zupę.
Śmiało więc wystawiamy mu 4+.

Wygoda i ergonomia.

Davio 15-5710 jest bardzo wygodnym telewizorkiem. Za sprawą swoich niewielkich rozmiarów i ciężaru niższego niż 4,5 kg daje się bardzo chętnie przenosić. Dodatkowo bez większego wysiłku możemy małego Grundiga powiesić na ścianie ponieważ ma on zainstalowane na tyle obudowy otwory na 4 śruby wieszaka telewizyjnego.
Ergonomia i wygoda na 5.

Grundig Davio 15-5710 to żaden rycerz, to po prostu sprytny, mały telewizor, który chętnie posłuży nam w kuchni lub innym pomieszczeniu, do którego idąc nie chcemy rezygnować z oglądania swojego ulubione programu. Nadaje się on nadzwyczaj dobrze do odbioru sygnału z anteny naziemnej co w przypadku LCD nie jest regułą. Za sprawą niskiej masy, poręcznych gabarytów i przede wszystkim atrakcyjnej ceny może stanowić mocną alternatywę dla wybieranych zazwyczaj do tych celów małych CRT.

Posted in Grundig, Testy and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.