Nie kupie plazmy, bo jest ciężka i nie wyniosę jej po schodach

Shinoda Plasma

Taka jest smutna prawda, nawet największy zwolennik plazm musi przyznać, że często są one cięższe od swoich ciekłokrystalicznych odpowiedników. Znamy co prawda projekty telewizorów tego typu, które zachwycają lekkością godną kruchego pieczywa ale zasadniczo to co spotykamy w sklepach jest dość ciężkie. Prototypowy wyświetlacz plazmowy firmy Shinoda to milowy krok w tej dziedzinie. Konstruktorom udało się stworzyć ekran o imponującej przekątnej 145 cali, który ważący tylko 7,2 kg! (jakby to powiedział Kuba Wojewódzki w porannym przeglądzie prasy SZOK!)

Dla porównania 108 calowy telewizor LCD Sharp LB-1085 waży 200kg, a największa do tej pory zaprezentowana plazma Panasonic 150″ ponad 770 kg.

Shinoda to nie laik w kategorii bardzo dużych i lekkich ekranów plazmowych. W grudniu zeszłego roku pisaliśmy już o elastycznym panelu plazmowym tej marki. Miał on przekątną 125″ (3m x 1m) i warzył 3,5 kg. Niesamowicie korzystne proporcję przekątnej do masy uzyskano dzięki zastosowaniu technologii Plasma Tube Array, która polega na tym, że ekran tworzą cienkie (1mm) rurki układające się w sześć sub-paneli odpowiadających poszczególnym kolorom.

Dzisiejsza nowość jest wysoka na dwa metry i szeroka na trzy. Można więc sądzić, że jest to rozwinięcie grudniowego prototypu. Proporcjonalnie do wzrostu wysokości (i przekątnej) zmieniła się też rozdzielczość. 145″ calowa Shinoda ma 960 x 720 pikseli (125″ 960 x 360).

Czekamy na kolejne dzieła tej firmy, a już szczególnie na seryjne egzemplarze.

Posted in Info and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.