Atrakcyjna plazma – SAMSUNG PS 42 C91

W ramach łączonego testu kilku plazm przyglądaliśmy się również modelowi PS42C91. Zainteresowało nas czy warto dołożyć kilka złotych i kupić go zamiast podobnego PS42C62. Na pewno Ci, którzy cenią walory stylistyczne nie będą mieli wątpliwości ale czy subtelne różnice w parametrach i kilka dodatkowych skrótów w opisie czynią z PS 42 C91 lepszy telewizor?
Plazma Samsung PS42C91
Wygląd.

To cecha charakterystyczna tego modelu. PS 42 C91 prezentuje się atrakcyjnie, za sprawą połyskującego plastiku i srebrnej listwy wykończeniowej telewizor wygląda elegancko. Połyskujący plastik ma jednak swoje wady, jest tak odblaskowy, że gdy chcieliśmy go sfotografować za każdym razem odbijaliśmy się w jego obudowie. Dodatkowo każde dotyk zostawia na nim ślady, osoby ceniące jego wygląd będą musiały często przecierać te plazmową piękność.

Obraz.

To dla nas zagadka, mimo zachowania standardowych ustawień nie mogliśmy pozbyć się wrażenia, że kolory są aż za nadto jaskarawe. Wszystkie parametry obrazu pozostawały na poziomie takim jak w testowanym wcześniej modelu PS42C62, więc było dynamicznie i bez żadnych zakłóceń. Jak wspominałem model ten ma jeszcze kilka dodatkowych enigmatycznie brzmiących nazw w opisie technicznym takich jak:

– Filter Bright, który uważamy za absolutnie przydatny gdyż redukuje refleksy na ekranie
– All White usuwający tzw. obraz resztkowy powstały na skutek przebywania na ekranie nie zagospodarowanych ładunków
– DNR podnoszący jakość obrazu ze słabych źródeł

Nie wnikając w szczegóły, który z systemów odpowiedzialny jest najbardziej za oglądany przez nas efekt uznaliśmy, że to co mogliśmy zobaczyć na filmie HD jest po prostu świetne.
Od nas 5.

Dźwięk.

Opis tej kategorii pochodzi z testu PS42C62, gdyż dźwięk w tym modelu jest identyczny.

Napotkaliśmy tu standardowe sprzętowe rozwiązania, które pojawiły się też w modelach LCD koreańskiego producenta. 2 x 10 W to niedużo ale z pomocą przychodzą tu cyfrowe korektory, które pomagają ulepszyć dźwięk. Mamy tu SRS TruSurround XT, to technologia uwydatniająca niskie tony i sprawiająca wrażenie przestrzennego dźwięku 5.1. Rozwiązanie to niezadowoli pewnie odbiorców o delikatnym słuchu ale na pewno większość uzna je za wystarczające.
My dźwięk oceniamy na 4.

Wygoda i ergonomia.

Telewizor SAMSUNG PS42C91 przyczepić możemy do ściany za pomocą uniwersalnego wieszaka automatycznego Auto Wallmount. To duże ułatwienie, które zapisujemy tej plazmie na plus. Kolejne pochwały Samsung zbiera za przejrzyste i funkcjonalne menu niestety nie wyposażone w skróty umożliwiające zmianę trybów dźwięku i obrazu z pilota. Nie spodobały nam się też gumowe przyciski na obudowie które nie były miłe w dotyku.
Ergonomia na 4+.

Chcąc odpowiedzieć na pytanie czy warto dopłacić do tego modelu i otrzymać w zamian ciekawsze wzornictwo i kilka technicznych ulepszeń odpowiadamy tak. SAMSUNG PS 42 C91 to zdecydowanie atrakcyjny model, na który zdecyduje się jeszcze wiele osób. Jego cena nieznacznie przekracza sumę 3 000 zł więc wybór pomiędzy C62 a C91 zostawiam Wam.

Posted in Samsung, Testy and tagged , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.