Jak prawidłowo podłączyć dekoder telewizji „n”?

Często użytkownicy telewizji „n” mają problemy z prawidłowym podłączeniem dekodera lub nie potrafią go w pełni wykorzystać. Kilka pomocnych podpowiedzi powinno rozwiać wszystkie wątpliwości i ułatwić obsługę urządzenia.
Jak prawidłowo podłączyć dekoder telewizji N

W pierwszej kolejności podłączamy dekoder z anteną satelitarną (ANT-skrót na tylnej ściance urządzenia) i zasilaniem (12V DC 4A).

Kolejnym krokiem jest podłączenie telewizora. Tu mamy wybór i zaczynamy się zastanawiać , które gniazdo wykorzystać bowiem dekoder jest urządzeniem uniwersalnym i możemy go podłączyć do każdego telewizora.
n4
EURO (1)

Jeśli posiadasz telewizor CRT (kineskopowy) wystarczy podłączyć SCART i dokonać regulacji na przednim panelu wciskając kilkukrotnie przycisk RES aż do momentu wyświetlenia się komunikatu SD1 (jakość video) lub SD2 (jakość RGB) lub SD3(jakość s-video).

Najwyższą jakość uzyskujemy przy ustawieniu SD2 , potem SD3 i SD1 w zależności jakie posiada możliwości nasz telewizor.

HDMI (2)

Inaczej postępujemy podczas podłączenia telewizora plazmowego i LCD.

Warto dokonać testu i porównania, które łącze jest dla nas najlepsze. Bierzemy pod uwagę wyjście HDMI i YpbPr zwane komponentem w celu uzyskania wysokiej rozdzielczości HD 1080i.

W pierwszej kolejności podłączamy kabel HDMI. Na przednim panelu dekodera za pomocą przycisku RES tym razem wybieramy rozdzielczość 1080.

Ważne: jeśli podczas oglądania programów słyszymy przerywany dźwięk dokonujemy małej zmiany w ustawieniach i podłączeniu. Przycisk RES w trybie 1080 przytrzymujemy kilka sekund do momentu aż dekoder wejdzie w tryb DVI. Na wyświetlaczu pojawi się potwierdzenie trybu 1080 DVI. Wówczas z dekodera z wyjścia AUDIO dźwięk podłączamy dodatkowym kablem do telewizora , który posiada wejście AUDIO razem z wejściem HDMI. Najczęściej jest to kabel Jack-2 RCA lub 2 RCA-2 RCA popularnie zwanym cinch.

Utrudnienie to jest spowodowane technologią HDCP , która istnieje w celu ochrony programów przed kopiowaniem. Jest natomiast zaleta podłączenia w trybie DVI , a mianowicie pilotem dekodera możemy regulować poziom głośności oglądanych programów bez poszukiwań pilota od telewizora.

Gdy telewizor nie posiada wejścia audio sparowanego z wejściem HDMI dokonujemy podłączenia za pomocą kabla komponent. Uzyskamy równie wysoką jakość jak za pomocą kabla HDMI.

KOMPONENT (YpbPr) (3)

Jest to kabel składający się z trzech cinchy o kolorach: zielony, niebieski i czerwony. Ze względu na przesyłanie tylko obrazu, dodatkowo podłączamy dźwięk za pomocą wyjścia AUDIO. Podczas testów nie spotkałem się z telewizorem, który nie odbierałby obrazu przez łącze KOMPONENT. Dekoder pracuje w trybie 1080.

Wnioski po przeprowadzonych testach:

*

warto wybrać właściwe podłączenie Twojego telewizora w celu optymalizacji obrazu,
*

pamiętaj że przycisk RES na dekoderze służy do ustawiania jakości obrazu,
*

wiele telewizorów posiada lepszy obraz przy zastosowaniu kabla komponent,
*

nie oszczędzaj kupując kable, ponieważ mają duże znaczenie jakiej jakości uzyskasz obraz,

Korzystając z okazji dla posiadaczy kina domowego proponuję podłączyć dekoder telewizji „n” za pomocą kabla optycznego (dodatkowo)w celu uzyskania dźwięku DOLBY DIGITAL . Wykorzystujemy wyjście o nazwie SPDIF. Dźwięk podczas oglądania programów nadawanych w tym systemie dodaje dużych wrażeń przez uzyskanie niesamowitej przestrzeni. Pamiętajmy o właściwym wyborze trybu wciskając przycisk OPI na pilocie dekodera , wybierając język dźwięku-dolby.

Miłego oglądania.

Posted in Poradniki. Bookmark the permalink.

14 comments

 1. Mam pytanko czy nie ma opcji regulacji poziomu głosu pilotem „n” kiedy program nadaje w dolby digital?

  • mam to samo z upc …

 2. Przez przypadek wcisnąłem na Dekoderze przycisk res. Od tego momentu telewizor nie odbiera obrazu lecz jest dźwięk. Po ekranie „lata” napis „brak sygnału”

 3. Co zrobić?

 4. jEŚLI PRZYPADKOWO WŁĄCZYMY NA PILOCIE N-KI GWIAZDKĘ LUB 2 RAZY NA DEKODERZE RES ZNIKNĄ NAM PROGRAMY TELEWIZOR pokaże brak sygnału. Wtedy należy tyle razy kliknąć w przycisk res na dekoderze by wskoczylo 1080i no i zadziała.:)wskoczą programy.

 5. Posiadam dekoder telewizji satelitarnej i nie mogę wprowadzić sygnału do telewizora LCD Sony. Przy dotychczasowym telewizorze starej generacji załatwial to Euro scatr. Tu mi to nie dziala. Co zrobić? Może ktoś mi poradzi.

 6. bardzo dziękuję rene za ten komentarz .bałam się ze zepsułam telewizor .jeszcze raz DZIĘKI

 7. Pilot od N dziala tylko do okolo 20cm od dekodera,a dalej to nic. Wszystko chodzilo poprawnie tylko przez pare godz,a teraz juz 2 tyg musze wstawac aby przelaczyc.. Mysle ze to jakis konflikt dekoder-plasma LG. Ktos ma podobny problem? BATERIE NOWKI,RESET PILOTA NIE POMOGL. POMOCY!!!

 8. Mam „sony 32 z HDMI”. sygnał z kablówki. Technik przyszedł podłączyć dekoder i po szybkiej instalacji okazało się że na Hd nie ma fonii. Mówi, niech pan poszuka ustawień fabrycznych to „wróci”. nie wyszło, pokazał się komunikat o kablu YPbPr i optycznym audio. kupiłem ten drugi i na HD (1080i) fonia jest na kilku zaledwie programach. Czy zakup YPbPr pomoże? Czy jest to jakaś wada dekodera?

 9. Dzięki rene51 może napisałeś to dawno ale mi się to przydało 😀

 10. Witam mam problem z podlaczeniem dekodera z telewizorem:/ telewizor nie ma wejście hDmi a przez eurozlacze nie mogę znalezc kanałów (nie mam wogole pokazazuje mi sie ze jest coś podłączone ) na telewizoRze proszę o szybka odpowiedz
  Waluk7@gmail.com

 11. Czy telewizje n mozna podlaczyc do starego tv…podlaczylam ale slysze tylko glos…telewizor jest 20letni:(((((…

 12. okropności !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! naj naj gorsze =p