Gdy zakupimy nowy telewizor – co dalej?

Pojawia się kilka pytań gdy już mamy swój wymarzony telewizor. Na podstawie wielu rozmów z klientami kilka postaram się wyjaśnić bowiem nie mamy czasu na czytanie obszernych instrukcji a poza tym nie zawsze wszystko tam się znajduje.

Dobierając wielkość ekranu do pomieszczenia pamiętajmy aby telewizor nie był zbyt duży , należy więc umieścić go w odpowiedniej odległości od naszego wygodnego fotela. W instrukcjach możemy wyczytać że odległość ta powinna wynosić nie mniej niż pięciokrotna wysokość samego ekranu. Wszystkie telewizory plazmowe i LCD możemy powiesić na ścianie za pomocą odpowiednich uchwytów w standardzie VESA, co pozwoli nam zwiększyć odległość do oglądanego ekranu. Uniwersalne i wysokiej jakości uchwyty firmy Barkan,Vogels i Hama możemy wyszukać na stronie http://www.zadowolenie.pl/kat,191,telewizory-akcesoria-uchwyty .

back1

Pamiętajmy o dobrych kablach połączeniowych bowiem od nich dużo zależy jaką uzyskamy jakość i zarazem zadowolenie podczas oglądania. W zależności od sygnału oraz parametrów naszego telewizora polecam odpowiednią kolejność podłączania odpowiednich przewodów w celu uzyskania najlepszej jakości obrazu i dźwięku:

1/HDMi – obraz i dźwięk, (1080i/p)

2/DVi – tylko obraz + audio, (1080i/p)

3/component – trzy przewody cinch (zielony,niebieski,czerwony) + dwa audio, (1080i/p)

3a/d-sub stosowany do podłączenia komputera,

4/uniwersalny Euro-Scart , w którym może być przekaz sygnału RGB, sVHS i Video,

5/cinch – do sygnału wideo już nie stosowany.

Dźwięk:

1/kabel optyczny

2/coaxial

3/cinch , jack-cinch itp.

Pamiętaj , od jakości kabli dużo zależy jaki mamy obraz. Polecam np. serię Gold Edition dostępną na stronie http://www.zadowolenie.pl/zobacz,16073,kat,187,kabel-3rca-3rca-gold-edition-cablot-1,8m- .

Gdy już mamy odpowiednio podłączony telewizor proponuję go właściwie skonfigurować. Prawie każdy model w menu posiada ułatwienie w postaci funkcji PLUG AND PLAY . Telewizor wyświetla pytania, na które odpowiadając dokonujemy właściwej konfiguracji.

Ważne: przy pierwszej instalacji zawsze proponuje skorzystać z tej funkcji w celu prawidłowego działania telewizora np. wybór trybu pracy : SKLEP lub DOM.

W trybie SKLEP wszystkie przez nas pozmieniane ustawienia obrazu i głosu po pewnym czasie powracają do ustawień dynamicznych ustawionych przez producenta. Zwracam uwagę na tą funkcję ponieważ dużo klientów myśli, że ich nowy telewizor jest niesprawny.

Wybór kraju jest również istotny ze względu na prawidłowe działanie fonii.

Z funkcji PLUG AND PLAY możemy zawsze skorzystać jeśli mamy jakieś zastrzeżenia do prawidłowej pracy telewizora.

Jeśli macie inne ciekawe spostrzeżenia bądź uwagi zapraszam do udzielania własnych komentarzy.

Posted in Poradniki and tagged . Bookmark the permalink.

2 comments

  1. Jak dla mnie telewizor najlepiej prezentuje się powieszony na ścianie, szczególnie jeżeli ma jeszcze ambilighta, wtedy efekty są świetne.

  2. Faktycznie, telewizory philipsa z ambilightem prezentuja sie slicznie, szczegolnie jak powiesimy je w duzym salonie czy sypialni. :))