Nowość TOSHIBY! – 32XV500 czyli Full HD w przystępnym rozmiarze

Do tej pory chcący zapewnić sobie w domu obraz w pełnej rozdzielczości HD (1920 x 1080) musieliśmy decydować się na telewizory w większych rozmiarach. 32 calowy model obsługujący ten standard był rarytasem, mieliśmy bowiem możliwość kupna jednego modelu Sharpa i tyle. Rok 2008 to rok nowych trendów w nowoczesnej telewizji a jeden z nich to właśnie wdrożenie Full HD do mniejszych ekranów. Pierwsze informacje o nowych modelach Sony czy Samsunga już oswoiły nas z faktem, że Full HD powoli stawać będzie się standardem. Ten kierunek rozwoju obrała również Toshiba, parę dni temu mieliśmy okazje poznać bliżej nowy model 32XV500, który oprócz obsługi pełnej rozdzielczości HD dysponuje 10 bitową matrycą dbającą o szeroką paletę kolorów i wysoki kontrast 30000:1. Postanowiliśmy więc sprawdzić czy te zachęcające parametry uczyniły z nowej Toshiby telewizor wart naszej uwagi.

Toshiba 32XV500PG, przedstawiciel nowego segmentu telewizorów LCD 32

Wygląd.

Tu Toshiba wyszła naprzeciw naszym oczekiwaniom, dotychczasowe modele za wyjątkiem tych z najwyższej półki nie wyglądały atrakcyjnie. Szare obudowy co prawda wzbudzały sympatie prostotą i dobrym wykonaniem ale brakowało im tego co można byłoby nazwać smakiem. Panowie z Toshiby wyraźnie doszli do tego samego wniosku i w nowym modelu zadbali o powierzchowność jak nigdy dotąd. Wprowadzono tu przede wszystkim połyskującą ramkę, która nie styka się z krawędziami. Boki i tył telewizora wykonany jest z materiału o innym odcieniu, który kontrastuje jeszcze z trzecim o odmiennej barwie. Wszystko jednak doskonale do siebie pasuje i daje ciekawy stylistycznie efekt. Dolna krawędź będąca schronieniem dla głośników komponuje się z całą resztą i nowymi diodami.
Wygląd zdecydowanie na 5.

Obraz.

Skoro to ekran Full HD właśnie od testów tej rozdzielczości zaczęliśmy. Podłączenie do dekodera „N-ki” doszliśmy bardzo szybko do wniosku „wszystko ok.” Matryca w istocie wytwarza mnóstwo kolorów a konkretnie 16,7 milionów. Kolejna różnica względem poprzednich modeli to poprawa czerni, teraz jest naprawdę czarna a nie szara. Te zmiany wspierane przez wysoki kontrast przekładają się na reprodukcje bardzo żywych i naturalnych kolorów. Toshiba 32XV500 ma jednak czas reakcji, który nie zapowiada jednak rewelacji przy gwałtownym ruchu, 8ms teoretycznie jest wartością, która nie przesądza o właściwościach telewizora, wszystko pozostaje kwestią elektroniki obsługującej matryce. Technologie poprawiające obraz PIXEL PROcessing IV i Real Digital Picture nadrabiają jednak braki matrycy więc z płynnością ruchu niema tu problemu. Nie możemy jednak być względem 32XV500 bezkrytyczni, telewizor czasem pikseluje, dzieje się tak przy dynamicznych scenach co niestety nie pozwala nam na wystawienie Toshibie 6.
Obraz na -5.

Dźwięk.

Telewizory LCD w przeważającej większości nie porażają wrażeniami akustycznymi, często dysponują bardzo podobnymi głośnikami i systemami poprawy jakości. Toshiba nie wyróżnia się w tej kwestii niczym szczególnym, absolutnie nie możemy tu mówić o nieczystym czy słabym brzmieniu ale żaden z nas nie kupi tego modelu tylko ze względu na dźwięk. Brzmienie jest czyste do blisko ¾ skali głośności, gdyby komuś brakowało basu z pomocą przychodzi wbudowane wejście chinch do podłączenia subwoofera. Oprócz tego na zdecydowaną pochwałę zasługuje regulacja, która zapewnia skale o rozpiętości 50 pkt. w każdą stronę dla wszystkich tonów.
Dźwięk na 4+.

Wygoda i ergonomia.

Mimo wszystkich zmian jakie dotknęły nową Toshibę odnaleźliśmy tu taki sam jak wcześniej pilot. Dobrze leżący w dłoni, szeroki pilot zapewnia co prawda łatwy dostęp do wszystkich ustawień ale znajdujące się na nim guziki są gumowe i mało precyzyjne. Interfejs Regza-Link umożliwia podpięcie urządzeń Toshiby i ich obsługę z jednego pilota, co niewątpliwie notujemy na plus. Poprawne rozplanowanie wejść a w śród nich HDMIx3, HDMI z HDCP, HDMI-CECx1, PC, s-video i SCARTx2 również stanowią powód do pochwalenia 32XV500. Do plusów zaliczamy jeszcze wbudowany tuner DVB-T.
Wypadkowa tych wszystkich za i przeciw skłania nas i tak do wystawienia Toshibie 5+.

Toshiba 32XV500 to zdecydowanie dobry ale nie perfekcyjny telewizor. Ci, którzy się na nią zdecydują nie będą jednak z tego powodu ubolewać, kosztuje ona bowiem nie więcej niż 3500 zł co rekompensuje jego pewne niedoskonałości. Doskonale wyposażony, dobrze wykonany telewizor a do tego działający w standardzie Full HD to mocna karta w talii Toshiby, która może odnieść w tym roku poważny sukces.

Posted in Testy, Toshiba and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.